Dalsland rekryterar i Stockholm 20-21 januari

Bengtsfors kommun, Steneby, Ahlstrom Munksjö Paper, Rexcell Tissue & Airlaid AB och KÅPI Tvätt AB ingår i en delegation på över 50 personer från Dalsland med representanter från alla Dalslands kommuner samt företagsledare, personalchefer, bank, akademi, intresseorganisationer med flera. Dalslandsdelegationen besöker Stockholm 20-21 januari för att träffa möjliga hemvändande dalslänningar och nybyggare samt för prata om utvecklingen i Dalsland och visa upp ett Dalsland i tillväxt där vi arbetar tillsammans och når resultat. 

Började med en enkät till företagen som visade på framtida rekryterings- och kompetensbehov
När Dalslands kommuners näringslivsutvecklare och föreningen eDIT – ett Dalsland i tillväxt
tillsammans frågade näringslivet vad de behövde för att kunna växa och utvecklas blev bilden tydlig;
man behövde anställa, både för att växa och nå nya marknader men också för att ersätta pensionsavgångar.
Näringslivets behov kombinerat med kommunernas rekryteringsbehov och de möjligheter till boende och god livskvalité som Dalsland har att erbjuda mobiliserade hela Dalsland att tillsammans jobba för tillväxt.

Rekryteringsdag i Stockholm 20 januari - Dalsland kommer på besök
Rekryteringsbehoven i Dalsland är stora inom alla branscher och yrken, både inom privat och
offentlig sektor, det vill vi tala om för möjliga hemvändare och nybyggare. Vi vill slå hål på myten att
det inte finns några jobb i Dalsland!

Kompetensbehovet är stort hos många arbetsgivare i Dalsland och genom satsningen vill vi fånga upp dalslänningar som har intresse av att flytta hem och underlätta för dem att ta steget. Vi bjuder därför in intresserade till en förmiddag på Junibacken. De inbjudna gästerna får mingla i en lättsam miljö där vi tillsammans visar upp landskapets möjligheter med fokus på jobb, boende, skola, fritid och besöksnäring samtidigt som familjerna har det roligt på Junibacken. 

Bengtsforssonen Robin Jansson som blev matchhjälte när han säkrade seriesegern och SM titeln till sitt AIK och som nu även gjort premiär i Svenska landslaget kommer finnas på plats på Junibacken för de som vill ha en pratstund och autograf. Robin kommer vara på plats på Junibacken för alla som vill ha en pratstund och autograf mellan ca klockan 11:30-12:30.

Över 500 är anmälda till Junibacken!


Opinionsbildning i Stockhom 21 januari - Dalsland bjuder på frukost
Den 21 januari fortsätter Dalslandsdelegationen besöket med att bjuda riksdagsledamöter, branschorganisationer, näringslivsprofiler, media samt andra aktörer och influensers på frukost. Under frukosten förs en dialog om ett Dalsland i tillväxt. Moderator är Anders Abenius, entreprenör och tidigare journalist på Expressen. Program Dalsland bjuder på frukost:

 • AMELIA HAR UPPTÄCKT EN NY KÄRLEK, DALSLAND
  Amelia Adamo, Sveriges okrönta tidningsdrottning
 • GAMLA UTMANINGAR OCH NYA STRATEGIER -
  KRAFT ATT UTVECKLA VÅRA LANDSBYGDER I ETT URBANISERAT SVERIGE
  Lina Bjerke, doktor i nationalekonomi
 • FINANSIERING - UTMANINGAR OCH MÖJLIGHETER I DALSLAND
  Magnus Olsson, vd Dalslands Sparbank
 • MÖJLIGHETER OCH UTMANINGAR FÖR FÖRETAGARE ATT SKAPA TILLVÄXT
  Günther Mårder, vd Företagarna
 • REGELVERK OCH ANDRA UTMANINGAR FÖR LANDSBYGDSFÖRETAGANDE
  Anders Källström, VD och koncernchef LRF
 • DALSLANDS NÄRINGSLIV – FÖRETAGSBERÄTTELSER OM KRAFTEN I DALSLAND
  FÖRDELAR OCH MÖJLIGHETER MEN OCKSÅ UTMANINGAR
  Företagare från Dalsland

Västra Götalandsregionen stöttar initiativet
Företagen, Dalslandskommunerna, Dalslands Turist, Dalslands Sparbank, Västra Götalandsregionen
samt Fyrbodals kommunalförbund är medfinansiärer och hoppas att dagarna i Stockholm kan visa på den utvecklingskraft och de möjligheter som finns på landsbygden. VGR har uppdraget att arbeta för en regional tillväxt och utveckling i hela länet där företagens utveckling är en viktig del. Regionen
uttryckte viss kritik mot den nationella landsbygdsutredningen då den till vissa delar förmedlade en
förlegad syn på landsbygden och landsbygdsföretagen och regionen ser Dalsland kommer på besök som ett sätt att utmana fördomar och bidra till att fler ser alla de möjligheter som finns även utanför storstäderna.

Företag och aktörer som följer med

Ahlstrom Munksjö Paper AB

KÅPI Tvätt AB

Azelio AB

Lantbrukarnas Riksförbund - LRF

Bengtsfors Kommun

Melleruds Kommun

Brålanda företagarförening

Mötesplats Steneby/Stenebyskolan

Dals-Eds Kommun

Position Väst

Dalslands Sparbank

Rexcell Tissue & Airlaid AB

Dalslands Sparbank

SEM AB

Dalslands Turist AB

Sven Johansson Bygg AB

Dalslandsdelen av Vänersborgs Kommun

Valbohem

Färgelanda Kommun

Viconia IT AB

Hellbergs Dörrar AB

Åmåls Kommun

Högskolan Väst

 

 

”Dalsland kommer på besök" och "Dalsland bjuder på frukost" genomförs av eDIT - ett Dalsland i tillväxt tillsammans med; Bengtsfors, Dals Ed, Färgelanda, Mellerud och Åmåls kommuner, Dalslandsdelen av Vänersborgs kommun, Dalslands Turist AB samt Dalslands Sparbank. Västra Götalandsregionen medfinansierar projektet.

Kontakt

Jeanette Lindh Svanqvist
Näringslivs- och tillväxtutvecklare
+46(0)531-52 60 44
jeanette.lindh.svanqvist@bengtsfors.se

Crister Blüme
Destinationsutvecklare
0531-52 68 87
crister.blume@bengtsfors.se

Skriv ut
Senast uppdaterad: 24 september 2019
Sidan publicerad av: Jeanette Lindh Svanqvist