Företagsamheten ökar i Bengtsfors kommun

Illustration: Sofia Magnusson

Bengtsfors kommun har den snabbast växande företagsamheten i Fyrbodal enligt Svenskt Näringslivs rapport om Företagsamheten. Nyföretagandet i kommunen visar en fortsatt positiv trend och ökade med 15 % i fjol. Även Nyföretagarbarometern visar en kraftig uppgång i antal nyregistrerade företag på Bolagsverket.

Flera olika rapporter visar en positiv trend i nyföretagandet i Bengtsfors. Slutsatserna bygger på olika sätt att mäta men alla visar en positiv utveckling, säger Jeanette Lindh Svanqvist som är Näringslivs- och tillväxtutvecklare.

Totalt antal startade företag
Enligt statistik från UC startades 71 nya företag i Bengtsfors kommun i fjol, vilket är en ökning med
15 % sedan året innan dess.

Bengtsfors kommun

2018

2017

2016

Totalt antal nyregistrerade företag

71

62

61

Ökning i antal jämfört föregående år

9 st.

1 st.

6 st.

Ökning i procent jämfört föregående år

15 %

2 %

11 %


Nyföretagarbarometern
Nyföretagarcentrum rankar årligen landets samtliga 290 kommuner efter antal nyregistrerade företag per 1000 invånare. Bengtsfors kommun har en mycket kraftig ökning i antal registrerade företag på Bolagsverket. De nyregistrerade företagen ökade med 60 procent vilket är den största ökningen i Fyrbodal och gör att Bengtsfors går från plats 272 till 140 i rankingen.

Invånare i Bengtsfors kommun 2018

Nyregistrerade företag per 1000 invånare 2018

Nyregistrerade företag per 1000 invånare 2017

Rank 2018

Rank 2017

9867

4,56

2,81

140

272


Svenskt Näringslivs rapport Företagsamheten 2019
Även i Svensk Näringslivs rapport framkommer att Bengtsfors har den snabbast växande företagsamheten i Fyrbodal. Intressant är också att företagen i Bengtsfors har en överlevnadsgrad efter 4 år som är högre än snittet i riket och Västra Götaland.

Nyföretagandet är viktigt för vår tillväxt och välfärd. Att skapa ett positivt företagsklimat som ger förutsättningar för att etablera och utveckla företag är ett av våra fokusområden, säger Jeanette Lindh Svanqvist, Näringslivs- och tillväxtutvecklare.

Läs mer
För dig som vill läsa mer finns både Nyföretagarbarometern och Svenskt Näringslivs rapport om företagsamheten att ladda ner.
Nyföretagarbarometern kan du ladda ner här. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Svenskt Näringslivs rapport om Företagsamheten kan du ladda ner här. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Kontakt

Jeanette Lindh Svanqvist
Näringslivs- och tillväxtutvecklare
+46(0)531-52 60 44
jeanette.lindh.svanqvist@bengtsfors.se

Crister Blüme
Destinationsutvecklare
0531-52 68 87
crister.blume@bengtsfors.se

Skriv ut
Senast uppdaterad: 21 mars 2019
Sidan publicerad av: Jeanette Lindh Svanqvist