Lyckad rekryteringsträff för anställda på Techroi Fuelsystems

Lars Gustavsson och Sofia Thorn, Azelio AB. Azelio utvecklar och säljer kraftverk baserade på en stirling-motor som drivs med solenergi och gas (även lågkvalitativ), vilket man kombinerar med termisk lagring av energi. Azelio AB hette tidigare Cleanergy AB.

Lars Gustavsson och Sofia Thorn, Azelio AB var med på måndagens rekryteringsträff. Azelio utvecklar och säljer kraftverk baserade på en stirling-motor som drivs med solenergi och gas (även lågkvalitativ), vilket man kombinerar med termisk lagring av energi. Azelio AB hette tidigare Cleanergy AB. Foto: Sofia Magnusson

På måndagen genomförde Bengtsfors kommun tillsammans med Åmåls och Dals-Eds kommun en rekryteringsträff tillsammans med näringslivet, Arbetsförmedlingen och IF Metall. Träffen vände sig till personal på Techroi Fuelsystems i Bengtsfors. Bakgrunden till rekryteringsträffen är att flytten av Techrois verksamhet öppnar upp en rekryteringsmöjlighet av bristkompetenser för näringslivet i Dalsland.

På rekryteringsträffen deltog företag/arbetsgivare i Dalsland med rekryteringsbehov. De fick träffa intresserad personal med eventuell medföljande partner från Techroi Fuelsystems i Bengtsfors. Träffen var ett unikt tillfälle där arbetsgivarna direkt kunde matcha sina rekryteringsbehov mot intresserad personal med rätt kompetens. Arbetsförmedlingen och näringslivutvecklarna gav även information om alla övriga lediga jobb i Dalsland.

De deltagande arbetsgivarna var nöjda med dagen, snabbintervjuer genomfördes och många kontakter skapades. Arbetsgivarna kunde marknadsföra sina verksamheter och flertalet hade fått en eller flera träffar på tänkbara personer att anställa i framtiden. De deltagande arbetsgivarna var:

 • Ahlstrom Munksjö Paper AB
 • Azelio AB
 • Bengtsfors kommun
 • Euromaint AB
 • FTG Cranes AB
 • JOAB
 • KÅPI Tvätt AB
 • Mustadfors Bruks AB
 • Rexcell Airlaid & Tissue (Duni)
 • Spicer Nordiska Kardan AB
 • Vesuvius Scandinavia AB
 • Åmåls Industriförening - representerade sina medlemmar i Åmål samt även företagen:
 • OSO Manufacturing AB
 • SEM AB

Framförallt har träffen visat de anställda på Techroi Fuelsystem att vi kraftsamlar och gärna vill att de stannar kvar i området. Samtidigt har företagen som deltagit träffat intressanta sökande konstaterar näringslivsutvecklarna Anette Palmqvist, Marianne Carlsson och Jeanette Lindh Svanqvist.

Anette Palmqvist, Marianne Carlsson och Jeanette Lindh Svanqvist

Näringslivsutvecklarna i Dals-Ed, Åmål och Bengtsfors, Anette Palmqvist, Marianne Carlsson och Jeanette Lindh Svanqvist var nöjda med rekryteringsträffen. Foto: Sofia Magnusson

Alisia Johansson och Arne Arvidsson, båda arbetsförmedlingen

Alisia Johansson och Arne Arvidsson, båda arbetsförmedlingen hade en bra dag och fick kontakt med många sökande och kunde ge dem information om vad arbetsförmedlingen kan hjälpa till med. Foto: Sofia Magnusson

Lise Björnevall och Camilla Norum båda Kåpi Tvätt AB

Lise Björnevall och Camilla Norum båda Kåpi Tvätt AB hade träffat flera intressanta sökande som de kommer att intervjua vidare. Foto: Sofia Magnusson

Emma Norén, HR Manager på Spicer Nordiska Kardan AB

Emma Norén, HR Manager på Spicer Nordiska Kardan AB representerade även Industriföreningen i Åmål och tyckte det var viktigt att få ut budskapet att industrierna i området går bra och har stort behov av kompetent personal. Foto: Sofia Magnusson

För mer information kontakta:
Jeanette Lindh Svanqvist
Näringslivsutvecklare
Bengtsfors kommun
E-post: jeanette.lindh.svanqvist@bengtsfors.se
Telefon: 0531-52 60 44

Skriv ut
Senast uppdaterad: 15 maj 2019
Sidan publicerad av: Jeanette Lindh Svanqvist