Mötesplats Steneby söker omställningsinitiativ i Dalsland

Mötesplats Steneby

Mötesplats Steneby vill bidra till en hållbar omställning i Dalsland. Det kan vara allt från innovativa sätt att bruka skog och tillverka produkter till resursdelningsinitiativ, hållbar matproduktion och mycket mer. För att skapa kraft i omställningen vill Mötesplats Steneby ha tips på olika idéer och initiativ som pågår i Dalsland.

För att skapa kraft i omställningen är en av de viktigaste aspekterna att vi vet om varandra och skapar samarbeten, säger utvecklingsstrateg Vera Telemo

Tips på initiativ och idéer

Har du exempel på omställningsinitiativ i Dalsland eller idéer på vad vi kan göra för att bidra till en hållbar utveckling kontakta Vera Telemo på vera@motesplatssteneby.se

Hållbar omställning

Hållbar omställning är en nyckelfråga för framtiden och innefattar miljömässig, ekonomisk och social hållbarhet. Hållbar omställning har utgångspunkt i de stora samhällsutmaningarna som exempelvis global uppvärmning, socioekonomiska klyftor och tillgång till arbete och samhällsservice. Det behövs innovativa lösningar och nya angreppssätt. Det rör oss alla - människor, samhälle och företag och kan bestå av allt från små beslut i din vardag till stora satsningar hos företag.

Vi ser fram emot dina tips och idéer på omställningsinitiativ i Dalsland!

Om Mötesplats Steneby

Mer om Mötesplats Steneby hittar du här Mötesplats Stenebys hemsida Länk till annan webbplats..
Du kan även lyssna på presentationen av Mötesplats Stenebys olika arbetsområden och planer framåt i filmen.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 5 maj 2021
Sidan publicerad av: Jeanette Lindh Svanqvist