Kulturpristagare 2012 - Emil Ernebro

Roland Jernberg, Emil Ernebro.

Roland Jernberg, Emil Ernebro, foto: Anna Sandström.

Motivering: Med gitarren som vapen håller Emil på att erövra Sverige och kanske snart världen. Han är en stor ekvilibrist som en gång började sin bana i Bengtsfors kommunala musikskola. Där förvandlades han från en halvintresserad elev till att förstå vad han ville satsa på i livet. Han har utbildat sig både i Sverige och USA. Ett antal lärare har han haft i landet på andra sidan Atlanten, där han har utvecklat en bländande och nästan unik teknik, men det är Bengtsfors musikskola som har betytt mest för hans musikaliska utveckling. Numera hittar vi honom lite överallt i Sveriges musikliv, såväl på evenemang i Dalsland som i de ”finare” kretsarna med etablerade musiker. 

Skriv ut
Senast uppdaterad: 3 oktober 2016
Sidan publicerad av: Anna Sandström