Årets företagare 2013

Jimmy Wiksten, Josephine Brodeur Flink, Per Eriksson, Solveig Andersson, Fredrik Koivomäki

Jimmy Wiksten, Stephanie Brodeur Flink, Per Eriksson, Solveig Andersson, Fredrik Koivomäki.

Fremek var årets företag 2013. Fredrik Koivumäki startade verksamheten med i princip en verktygslåda och därefter har företaget växt och utvecklats. Kort sagt ett företag som börjat med små medel och jobbat sig framåt och hela tiden utvecklat verksamheten. Med sin nya investering tas ett nytt stort kliv för att bli mer självständiga och stärkas ytterligare. 

Fremek Service AB gör industriservice till flera stora företag i området. Nyligen satsade företaget en dryg miljon i ny skärutrustning som kan förbättra verksamheten och har nyanställt med anledning av investeringen. Företaget har också börjat med egenutvecklade produkter, bland annat i form av trappor. Det finns också en del av företaget som jobbar med köksinredningar med en anställd snickare som sköter allt från ritning till installation. FRemek är ett litet företag med bredd och framtidsplaner, som nu behöver mer än en verktygslåda! 

Skriv ut
Senast uppdaterad: 17 maj 2018
Sidan publicerad av: Anna Sandström