Olga Birkfelts konstprisvinnare 2014

Robin Dahlqvist, Nathalie Dackelid Johansson och Augusta Chavarria Persson.

Robin Dahlqvist, Nathalie Dackelid Johansson och Augusta Chavarria Persson, foto: Sofia Magnusson.

Olga Birkfelts konstpris 2014 delas av Nathalie Dackelid Johansson som får priset för sin mångtydighet, sitt tekniska driv och för ett motiv med Dalslandsanknytning och Augusta Chavarria Persson och Robin Dahlqvist.

Augusta får pris för sitt robusta hantverk med tyngd och pondus som är en kontrast mellan bearbetat och råmaterial. Robin tilldelas sitt pris för att genom lekfullhet visa flera stycken industrihistoria med rölighet, lätthet och tyngd.

Samtliga pristagare i årets konstpris är studenter vid Steneby.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 4 oktober 2016
Sidan publicerad av: Anna Sandström