Årets företagare 2015

Personalkooperativet Lantlyckan har med sin profil nära djur och natur bidragit till en ökad valmöjlighet för föräldrar med förskolebarn i Bengtsfors kommun. Att få nybakad Dalslandskaka till frukost, hjälpa till med hönsen och vara ute i naturen hör till om man går på Lantlyckan.Matilda Olsson och Ulrica Sandberg har, tillsammans med övriga i styrelsen, sedan starten i augusti 2007 tagit sig igenom ett antal prövningar, men står nu stadigt och väl rustade inför framtiden. Med 28 förskolebarn, 7 stycken i personalen och några hönor rullar verksamheten på och utvecklas kontinuerligt. Företaget visar att det går att driva företag på landsbygden och inom verksamhet som traditionellt skötts av det offentliga.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 7 september 2017
Sidan publicerad av: Anna Sandström