Årets företagare 2016

Robert Fridh och Jonas Hell

Robert Fridh och Jonas Hell.

Robert Fridh och Jonas Hell är kompisarna som startade eget byggföretag tillsammans - Fridh och Hell’s som nu har växt från två personer till drygt tio anställda i egna lokaler som omfattar hela 1 600 kvadratmeter. Deras vision är att fortsätta växa i en takt som gör att alla anställda kan vara kvar i företaget, även under lågsäsong. Med ytterligare ett ben i sin verksamhet i form av uthyrning av kontors-, verkstads- och lagerlokaler siktar företaget vidare mot ytterligare expansion och fler anställda. De vill fortsätta att förverkliga sina egna idéer och avser även att satsa på renovering och uthyrning av egna fastigheter.

Robert och Jonas har ett starkt engagemang i hemorten Bengtsfors både som sponsorer, men också med ideellt engagemang främst inom Bengtsfors IFs ungdomsfotboll och utvecklingen av Långevi Sportcentrum.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 7 september 2017
Sidan publicerad av: Anna Sandström