Årets företagare 2017

Bild

Årets företagare omgivna av representanter från Bengtsfors kommun och Företagarna i Bengtsfors. Från vänster; Jeanette Lindh Svanqvist, Mikael Ömnehag, Willis Ömnehag, Stephanie Brodeur Flink, Anna Green, Mats Gustavsson, Per Eriksson

Mikael Ömnehag, Willis Ömnehag och Mats Gustafsson som driver Bilbudet Hit Eller Dit Heavy Loaders AB är årets företagare i Bengtsfors kommun. Företagarna fick ta emot priset i samband med årets Bonnamarknad i Bengtsfors.

Varje år delar Företagarna i Bengtsfors ut ett pris till Årets företagare, här kan du se tidigare års pristagare.

Mikael Ömnehag, Willis Ömnehag och Mats Gustafsson som driver Bilbudet
Hit Eller Dit Heavy Loaders AB tilldelades utmärkelsen med följande motivering:

Morfar Ragnar startade bilbudet Hit eller Dit i slutet av 80-talet/början av 90-talet. När han ville att någon skulle ta över verksamheten kom Mikael, då 23 år, och pappa Willis in i bilden och1999 köptes den första lastbilen in. Nu har företaget mer än 20 bilar och huvudkontoret ligger sedan morfars tid stabilt i Billingsfors. År 2003 anställdes Mats Gustavsson och 2006 startades företaget Heavy Loaders. Utvecklingen ledde till att Mats, Mikael och Willis efter några år bildade det gemensamma företaget Bilbudet Hit Eller Dit Heavy Loaders AB. Fusionen av företagen har visat sig vara en fullträff, exempelvis har omsättning och personal tredubblats under de senaste tre åren. De tidigare lokalerna har blivit för små och nyligen har större lokaler införskaffats. Även om Billingsfors är företagets säte finns också bilar stationerade i Strömstad och Olofström. Bra personal och flexibilitet är företagets i särklass viktigaste ingredienser.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 18 december 2017
Sidan publicerad av: Sofia Magnusson