Mats Nilsson får 2017 års folkhälsopris

Bild

Folkhälsopristagare 2017 Mats Nilsson tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Per Eriksson. Foto: Katrin Thoor.

Folkhälsorådet delar årligen ut ett pris till en person grupp av personer, förening, förvaltning, organisation eller liknande som genom ett aktivt arbete gör en  särskild insats för folkhälsan i Bengtsfors kommun. 2017 års folkhälspris går till Mats Nilsson.

Folkhälsopriset utgörs av en prissumma på 20 000 kr och beslutas av kommunens folkhälsoråd.

Mats Nilsson tilldelas priset med följande motivering:

Mats har med sitt uthålliga och ideella engagemang haft en stor betydelse för utvecklingen av Billingsfors innebandyklubb. Mats har tillsammans med innebandyklubben uppmuntrat till många främjande insatser både fysiskt och psykiskt, som även innefattat barn och unga utanför klubben. Med detta har Mats bidragit till ökat välmående för många därför vill vi tilldela Mats Nilsson folkhälspriset 2017.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 18 december 2017
Sidan publicerad av: Sofia Magnusson