Allas ansvar att förhindra smittspridning

Här finns rekommendationer om vad du bör, kan och får göra beroende på ålder och om du är sjuk eller inte. Regering och myndigheter är tydliga i sitt budskap – alla har ett gemensamt ansvar för att förhindra smittspridningen av Coronaviruset. 

Stäng meddelande

Kostnadfri rådgivning och provkörning av fossilfria fordon 

Bild

Foto: Anna Sandström

Företag i Fyrbodal får kostnadsfri hjälp med att ställa om till fossilfria transporter fram till årsskiftet 2018/2019. Genom projekt Hela gröna vägen får ni provköra elbilar, gasbilar och elcyklar under flera dagar. Ni får också svar på frågor om bland annat laddstolpar, nya bonus- och skatteregler. 

Allt fler företag söker klimatsmarta lösningar och väljer att byta ut sina diesel- och bensindrivna fordon till fossilfria. Projektet Hela gröna vägen vill underlätta företagens omställning genom att bland annat ge tips och svar på frågeställningar som kan dyka upp längs vägen.

Att ta del av erbjudandet är mycket enkelt. Är ni intresserade ansluter ni er till projektet Hela gröna vägen via projektets sajt: http://www.fossilfri2030.se/länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Efter anmälan får ni kostnadsfritt:
- Provköra elbil, gasbil eller elcykel i några dagar.
- Opartisk rådgivning och coachning på vägen till en fossilfri fordonsflotta.
- Möjligheten att synas i Hela gröna vägens sociala kanaler då projektet lyfter fram och berättar om företagen som deltar i Hela gröna vägen.

Erbjudandet gäller fram till den 31 december 2018.

Har du frågor och funderingar? Hör gärna av er till Hela gröna vägen:
Projektledare - Maria Aronsson, tel 070-147 47 12, e-post: maria.aronsson@fyrbodal.se.
Kommunikatör - Christina Axelsson, tel. 073-335 85 14, e-post: christina.axelsson@fyrbodal.se.

Varmt välkomna att delta i arbetet med en fossilfri gränsregion!

Skriv ut
Senast uppdaterad: 17 april 2018
Sidan publicerad av: Jeanette Lindh Svanqvist