Tankstation med biogas

Biogasstation

Biogasstation på Sågudden. Foto: Niklas Eriksson

Bengtfors kommun har under 2018 att satsat på biogasbilar, vilket möjliggjort etableringen av en biogasstation. Företaget BRC Sweden AB har levererat en tankstation med biogas i Bengtsfors. Tankstationen är placerad vid Din-X på Sågudden i Bengtsfors. Gasstationen ainvigdes 9 november.

BRC Sweden beviljades klimatinvesteringsstöd från Naturvårdsverket för att bygga totalt fyra biogasstationer i Fyrbodal, varav tre i Dalsland. Nu kan du tanka biogas i Bengtsfors, Dals Ed och Mellerud. Kommunfullmäktige har tidigare beslutat att en del av kommunens fordonsflotta ska drivas med biogas. Här kan du läsa mer om beslutet.

- Vi köper in biogasbilar under 2018, och jag räknar med att det blir ca 30 bilar under året, säger ekonomichef Peter Johansson. De flesta är av modellen Suzuki S-cross SX4 med fyrhjulsdrift.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 9 november 2018
Sidan publicerad av: Sofia Magnusson