Årets byggprojekt 2018

Vinnare i årets byggprojekt är denna timmerstuga i Ängebo, Torrskog. Foto: Maria Andersson

Vid kommunfullmäktiges sommaravslutning uppmärksammades och presenterades vinnarna i årets byggprojekt 2018. Vinnaren är fastigheten Ängebo 1:108 med ett nybyggt fritidshus. Hedersomnämnande fick fastigheterna Kvarntorp 1:1 nybyggnad av glashus (72 hour cabin) och fastigheten Vättungen 1:409 med nybyggnation av veterinärstation.

Ängebo 1:108

Ett självförsörjande fritidshus har på ett skickligt sätt placerats i skogsterrängen. Traditionell byggnadsutformning har kombineras på ett förtjänstfullt sätt med modern miljövänlig teknik i form av prefabricerade byggnadselement,
solceller och lagring av el i batterier.

Kvarntorp 1:1 nybyggnad av glashus

En djärv idé har resulterat i en modern övernattningsstuga som med genial enkelhet ger unika boendekvaliteter som tillvaratar dagsljuset och den dalslänska naturen.

Veterinärstation på Vättungen 1:409

En av landets modernaste veterinärstationer har uppförts i Bäckefors. Den ändamålsenliga byggnaden svarar mot högt ställda djurmedicinska krav och utgör ett positivt tillskott till Bäckefors tätort.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 16 oktober 2018
Sidan publicerad av: Sofia Magnusson