Ändrade rutiner kring kokningsrekommendation

Som många andra kommuner i Sverige dras vi med problem angående återkommande vattenläckor på grund av gamla ledningar.

När vi lagar en läcka blir dessvärre hushåll ofta drabbade av avstängt vatten. Om läckan tar lång tid att placerar vi ut en vattentank där du som är berörd kan hämta vatten för husbehov.

Som en säkerhetsåtgärd har vi infört nya rutiner när vattnet släpps på efter en stor läcka eller när stora delar av ledningsnätet varit trycklöst. I fortsättningen kommer vi alltid att utfärda en kokningsrekommendation vid dessa tillfällen. Det behöver inte innebära att vattnet är kontaminerat. Självklart gäller kokningsrekommendation också när vi vet att vattnet är kontaminerat.

Vi informerar alltid på vår hemsida och på vår Facebook-sida om störningar i vattenleveransen och om kokningsrekommendationer.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 15 februari 2019
Sidan publicerad av: Anna Sandström