Motion ledde till begränsad användning av fyrverkerier

Foto: Anna Sandström

Kommunfullmäktige har beslutat att de lokala ordningsföreskrifterna ska ändras för att begränsa användning av fyrverkerier utan tillstånd av polis till klockan 20.00-01.00 på påskafton, valborgsmässoafton samt nyårsafton. Bakgrunden till beslutet är en motion från Anna Lena Ingemansson (V).

I motionen argumenteras för ett förbud utifrån miljöaspekter, risker och djurskydd. Kommunen har möjlighet att i de allmänna lokala ordningsföreskrifterna reglera vad som är tillåtet gällande fyrverkerier och andra pyrotekniska varor. Dialog har skett med kommunpolisen för Bengtsfors kommun vars rekommendation är att göra en skärpning av skrivningen i de lokala ordningsföreskrifterna.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 15 februari 2019
Sidan publicerad av: Sofia Magnusson