Motion om att stoppa våld och införa huskurage antogs

Illustration: Sofia Magnusson

Kommunfullmäktige har antagit en motion från Kristdemokraterna om att stoppa våld och inför huskurage. I beslutet uppdras Bengtsforshus AB att anta och implementera en policy samt en rutin för metoden huskurage. Förvaltningen uppdras också att påverka övriga hyresvärdar att anta metoden.

Metoden om huskurage kommer från föreningen Huskurage som verkar för att minska våld i nära relationer och öka tryggheten. Föreningen har i samverkan med ett 50-tal bostadsföretag helt eller delvis infört metoden. Att arbeta med grannsamverkan är en del i det medborgarlöfte som polisen och kommunen antog i fjol.

Här kan du läsa mer om föreningen Huskurage och metoden. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 15 februari 2019
Sidan publicerad av: Sofia Magnusson