Oseriösa företag kontaktar fastighetsägare om brandskyddsutrustning

Foto: Sofia Magnusson

Vi har fått några samtal kring företag som besöker fastighetsägare och erbjuder brandskyddsutrustning som brandvarnare och brandsläckare till överpriser. Vi vill därför uppmärksamma fastighetsägare i kommunen.

De oseriösa försäljarna kringgår konsumentskyddet och det är ofta äldre som drabbas.

Försäljningen sker via dörrknackning eller per telefon, och säljaren försöker ofta ge intryck av att representera försäkringsbranschen, brandskyddsföreningen, räddningstjänsten eller någon myndighet. När köpet är klart försvinner säljaren och är sedan nästan omöjlig att nå om man vill häva köpet.

Kontakta gärna räddningstjänsten om du vill få råd om vilken brandskyddsutrustning du bör ha.

Kontakt

Christian Rådén
Räddningschef
0531-52 61 16
christian.raden@bengtsfors.se

Skriv ut
Senast uppdaterad: 8 april 2019
Sidan publicerad av: Sofia Magnusson