Digital process för ekonomiskt bistånd

Foto: Sofia Magnusson

Bengtsfors kommun håller på att digitalisera ansökningsprocessen för ekonomiskt bistånd. Det innebär att du kan ansöka om försörjningsstöd på webben med hjälp av en e-tjänst. I e-tjänsten kan du även ta del av beslut, beräkningar och information om utbetalningar.

E-tjänsten kräver e-legitimation (mobilt bank-id etc.).

 

Välkommen till socialkontoret i Bengtsfors centrum. Dator för att göra ansökan finns i receptionen.

- Syftet med att införa e-tjänster är att underlätta och förkorta kommunikationsvägarna för den som ansöker om bistånd från oss. På det här sättet blir vi tillgängliga även utanför kontorstid, säger Anna-Karin Råden, chef för individ- och familjeomsorgen i Bengtsfors kommun.

Kontakt

Carina Holmqvist
IFO-chef
0530-181 19
carina.holmqvist@bengtsfors.se

Skriv ut
Senast uppdaterad: 5 juni 2019
Sidan publicerad av: Anna Sandström