Viktigt att sortera rätt på ristippen

Följ anvisningarna som finns på ristipparna och lägg inte något annat än trädgårdsavfall där. Foto: Stefan Fridén

I Bengtsfors kommun finns två ristippar där du kan lämna trädgårdsavfall. Avfallet ska sorteras i ris och grenar samt övrigt komposterbart trädgårdsavfall. Eftersom riset ska flisas är det viktigt att det sorteras enligt de skyltar som finns på tipparna.

Nu under våren när många röjer i sina trädgårdar används ristipparna flitigt. Tyvärr har det den senaste tiden varit stora problem med att det slängs saker som inte överhuvudtaget ska läggas på en ristipp. På ristipparna får du endast lämna trädgårdsavfall.

Här kan du läsa mer om våra ristippar och se kartbild över var de finns.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 7 maj 2019
Sidan publicerad av: Sofia Magnusson