VA-ledningar ska läggas i Bengtsbrohöljen

Bengtsbrohöljen

Foto: Niklas Eriksson

Från och med måndagen den 3 juni och cirka en vecka kommer vi att lägga nya VA-ledningar i Bengtsbrohöljen. Arbetet kommer ske i höjd med gamla möbelfabriken (EKA-området) och över till reningsverket i Bengtsfors.

En av dagarna (oklart ännu vilken dag) kommer ledningar att ligga tvärs över sjön under en kort stund vilket innebär stopp för all båttrafik i det aktuella området på Bengtsbrohöljen. Ledningarna kommer att sjunka till botten relativt snabbt.

Vi ber om visad hänsyn och försiktighet i området under tiden för arbetet.

Kontakt

Niklas Ednell
Enhetschef VA, fjärrvärme och renhållning
0531-52 61 51
niklas.ednell@bengtsfors.se

Skriv ut
Senast uppdaterad: 20 maj 2019
Sidan publicerad av: Anna Sandström