Bengtsfors kommun på plats 140 i miljöranking

Foto: Sofia Magnusson

Bengtsfors kommun hamnar på plats 140 av 290 i årets kommunrankning. Det är en förbättring med 28 placeringar jämfört med år 2018 vilket gör Bengtsfors kommun till den bäst rankade kommunen i Dalsland!

I Fyrbodal, med totalt 14 kommuner, hamnar Bengtsfors kommun på en tredjeplats (Uddevalla och Trollhättan är etta och tvåa). I gruppen ”Mindre städer och landsbygdskommuner” i Fyrbodal rankas vi på första plats!

Rankingen görs av Aktuell Hållbarhet och baseras främst på kommunernas egna svar men även på nationella underlag.

Rankingen och undersökningen finns på http://kommunranking.miljobarometern.se. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 10 juni 2019
Sidan publicerad av: Anna Sandström