Ny app kan rädda liv

dekorationsbild

Nu finns en applikation från SOS Alarm en 112-app. Appen har bland annat tagits fram för att människor ska kunna få snabb, relevant och pålitlig information om akuta händelser som inträffar i ens närhet.

 

Appen är gratis och kan laddas ner för iPhone och Android genom App Store och Google Play. Den som ringer 112 via appen skickar automatiskt sin position till SOS Alarm, vilket gör det lättare för hjälpen att komma fram till rätt plats. Utan appen behöver den hjälpsökande uppge adress eller beskriva var man befinner sig då SOS Alarm idag inte har möjlighet att positionera hjälpsökande.

SOS Alarm vill på det här sättet öka tryggheten samt snabbt och effektivt sprida viktig information till allmänheten. Med hjälp av 112-appen kan användarna:

  • ringa 112 – därmed skicka sin exakta position till SOS Alarm
  • få information om olyckor som sker närheten
  • ta emot VMA (viktigt meddelande till allmänheten) och annan liknande krisinformation
  • få mer kunskap om trygghet och säkerhet genom kristips, instruktionsfilmer med mera
  • lära sig om andra viktiga telefonnummer, exempelvis till polisen och vårdguiden
Skriv ut
Senast uppdaterad: 27 augusti 2019
Sidan publicerad av: Sofia Magnusson