Regnbågens början ligger vid Långevi förskola

Rektor Lena Bernhardsson tillsammans med konstnärerna Emelie Vilander och Mie Felth. I bakgrunden syns utsmyckningen "vid regnbågens början". Foto: Sofia Magnusson

Idag invigdes den konstnärliga utsmyckningen vid Långevi förskola. Utsmyckningen är en gåva som förskolan fick i samband med att den invigdes för ett år sedan. Verket är ettt samarbete mellan Duon Felt som består av konstnärerna Emelie Vilander och Mie Felth, tillsammans med barn och personal på förskolan. Verket som består av tre delar heter "vid regnbågens början" och symboliserar bland annat att här börjar barnens lärande. Eftersom det behövs sol och moln för att framkalla regnbågar så finns det så klart med i fokus på utsmyckningen.

På utsmyckningen finns också handavtryck från barnen på förskolan, där varje avdelning representeras av en färg i regnbågen. I processen har konstnärerna träffat barnen och personalen vid flera tillfällen och bland annat använt sig av ett långt snöre vid olika lekar, det snöret fick idag förskolan tillbaka fast nu som en stor tung handstickad matta att ha inomhus.

Förskolechef Lena Bernhardsson höll ett tal och därefter berättade konstnärerna om processen tilllsammans med barnen. På såpbubblor finns små regnbågar så därför blåste barnen och personalen såpbubblor för att inviga konstverket. Kultur- och fritidschef Sara Vogel Rödin tackade Emelie Vilander och Mie Felth för det fina verket.

Efter invigningen fick alla deltagare, stora som små, fika med kanelbullar på kanelbullens dag.

Här tar förskolebarn och personal emot den matta som tillverkats av snöret som var en del i processen kring utsmyckningen. Foto: Sofia Magnusson

Foto: Sofia Magnusson

Konstverket invigdes genom att förskolebarn och personal blåste såpbubblor. Foto: Sofia Magnusson

Sara Vogel Rödin tackade konstnärerna Emelie Vilander och Mie Felth med en blomma och boken om Dalslands historia. Foto: Sofia Magnusson

Skriv ut
Senast uppdaterad: 4 oktober 2019
Sidan publicerad av: Sofia Magnusson