Billingsfors gymnastikförening får folkhälsopris 2019

Folkhälsopristagare 2019 är Billingsfors gymnastikförening. Från vänster i bild: Stig Bertilsson, kommunstyrelsens ordförande, Marianne Gladh, Bertil Eriksson och folkhälsostrateg Sara Gyllenberg.

Folkhälsopristagare 2019 är Billingsfors gymnastikförening. Från vänster i bild: Stig Bertilsson, kommunstyrelsens ordförande, Marianne Gladh, Bertil Eriksson och folkhälsostrateg Sara Gyllenberg. Foto: Katrin Thoor.

2019 års folkhälspris tilldelas Billingsfors gymnastikförening som fick ta emot utmärkelsen vid kommunfullmäktiges julavslutning på restaurang Stenebygrytan.

Billingsfors gymnastikförening tilldelas priset med följande motivering:

Billingsfors Gymnastikförening får årets folkhälsopris för sina ideella insatser för förbättrad folkhälsa. Föreningen har flera olika aktiviteter igång – spinning, yoga, step, styrkelyft och styrkegympa. Dessutom erbjuder föreningen utomhusträning. Föreningens ledare är kompetenta, uppmuntrande och glada och får deltagarna att anstränga sig till max utifrån individens förutsättningar.

Till föreningens pass kan du komma som du är utan att känna krav på att ha senaste träningsmodet eller vara superfit. De som deltar i föreningens aktiviteter bygger både styrka och kondition samt får en förbättrad hälsa och ett längre liv.

Om folkhälsopriset

Folkhälsorådet delar årligen ut ett pris till en person, grupp av personer, förening, förvaltning, organisation eller liknande som genom ett aktivt arbete gör en  särskild insats för folkhälsan i Bengtsfors kommun.

Folkhälsopriset utgörs av en prissumma på 10 000 kr och beslutas av kommunens folkhälsoråd.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 10 december 2019
Sidan publicerad av: Anna Sandström