Konsumentvägledning erbjuds inte från och med 1 januari 2020

Entrén till kommunkontoret. Foto: Sofia Magnusson

Från nyår kommer Bengtsfors kommun inte längre att erbjuda konsumentrådgivning. Anledningen är att det inte ryms i nästa års budget. I budget för 2020 behöver kommunledningskontoret minska med fyra tjänster, vilket medför att bland annat konsumentvägledningen läggs ner.

Hallå konsument

Det finns möjlighet till viss konsumenthjälp via den rikstäckande tjänsten för konsumentupplysning - "Hallå konsument". Tjänsten ger dig oberoende vägledning före och efter köp, om avtal, reklamationer och hållbara val och är tillgänglig via telefon, e-post, chatt, Facebook och webbplatsen hallakonsument.se.

Konsumentverket står bakom "Hallå Konsument", på uppdrag av regeringen.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 10 december 2019
Sidan publicerad av: Sofia Magnusson