Fritidsbank läggs på is

Illustrationer: Sofia Magnusson

Parallellt med frågan om införande av Fritidsbank har förutsättningarna för fritidsgårdsverksamheten förändrats och det finns inte möjlighet att finansiera båda delar inom befintlig budget. Det har allmänt varit en stökig och orolig situation bland några ungdomar i samhället, vilket gör att förvaltningen bedömer att en fungerande fritidsgårdsverksamhet är viktigare än någonsin. Kommunstyrelsen har därför beslutat att inte införa Fritidsbank i Bengtsfors kommun i dagsläget.

Efter en hotfull situation mot personalen på fritidsgården i Bengtsfors, var fritidsgården stängd en kortare period. För att det ska vara en bra arbetsmiljö krävs bland annat att bemanningen ökas på fritidsgården. Pengarna inom verksamheten behövs i nuläget till fritidsgården och räcker samtidigt inte till att starta upp Fritidsbanken.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 16 december 2019
Sidan publicerad av: Sofia Magnusson