Matsvinnet minskade med 19,7 procent under 2019

Illustration: Sofia Magnusson

Under 2019 minskade vi matsvinnet med 19,7 procent jämfört med 2018. Det innebär en rejäl besparing för plånbok, miljö och arbetsmiljö. På årsbasis ger det en besparing på 240 000 kronor. Trots det nåddes inte kommunens mål om en minskning med 20 procent vilket gör att arbetet måste fortsätta. Till exempel slängdes 1 360 kilo mat under september.

Hur kan vi minska matsvinnet?

Måltidsenheten jobbar med olika insatser för att minska matsvinnet. Bland annat att ha bufféservering i skolan och att vara med och utveckla e-tjänsten Startplatsen där beställning av specialkost säkerställs.

Som elev kan du hjälpa till genom att inte ta mer mat än du äter upp. Som förälder hjälper du oss genom att anmäla specialkost via Startplatsen Länk till annan webbplats. och sjukanmäla ditt barn till skolan/förskolan. Då tillagas inte mat i onödan. Du kan också prata med ditt barn om vikten av att inte slänga mat.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 31 augusti 2020
Sidan publicerad av: Sofia Magnusson