Permitterad på grund av Corona?

Denna information publicerades:

Informationen uppdaterades senast:

Just nu är det flera företag i kommunen som blivit tvungna att permittera personal till följd av Coronvirusets spridning.

Har du barn på förskola och blivit permitterad gäller samma regler som för arbetssökande. Det vill säga, ditt barn har rätt att vara på förskolan upp till 15 timmar i veckan. Gör upp om placeringstid i samråd med personalen på din förskola.

Barnomsorgsavgiften

Din barnomsorgsavgift baseras på det antal timmar du har tillsynsbehov samt hushållets sammanlagda inkomst. Om någon av dessa parametrar ändras reglerar vi din avgift enligt gällande taxa. Kom ihåg att du måste lämna uppgift ändrad inkomstuppgift till oss.

Blankett för inkomstuppgift , 71.9 kB.

Här kan du läsa mer om avgifter för barnomsorg.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 4 december 2020
Sidan publicerad av: Anna Sandström