Musikkåren underhöll äldre

Musikkårens saxofonkvartett underhöll boende på Solbacken i Billingsfors.

Musikkårens saxofonkvartett underhöll boende på Solbacken i Billingsfors. Foto: Evelina Andersson.

Måndagen den 18 maj gjorde Bengtsfors musikkårs saxofonkvartett en miniturné runtom på kommunens särskilda boenden där man spelade för de äldre utomhus och på behörigt avstånd. Man höll två framträdanden på Granåsgården i Bengtsfors på förmiddagen och reste vidare till Solbacken i Billingsfors och Björklunda i Bäckefors på eftermiddagen.

- Musikkårens besök hos oss var mycket uppskattat, det lyste verkligen upp eftermiddagen för våra brukare. Trots grå moln och kylig vind njöt vi av tonerna från saxofonkvartetten och ser redan fram emot nästa spelning med kultur- och fritidsbandet. En mycket trevlig insats från kultur- och fritidskontoret med underhållning till våra särskilda boenden i Coronatider, säger Evelina Andersson, aktivitetspedagog på Solbacken.

Se film från uppträdandet på vår Facebooksida. Länk till annan webbplats.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 2 november 2020
Sidan publicerad av: Anna Sandström