• Startsida
  • / Nyhetsarkiv
  • / Gymnasieskolorna kan öppna till höstterminen och vuxenutbildningen återgår successivt till normalläge

Gymnasieskolorna kan öppna till höstterminen och vuxenutbildningen återgår successivt till normalläge

Bildtext (Ändras i inställningar och glöm inte alt-text)

Barn och unga driver inte spridningen av covid-19 och personal inom skola och barnomsorg insjuknar inte oftare än andra yrkesgrupper. Mot denna bakgrund har Folkhälsomyndigheten beslutat att dra tillbaka rekommendationen om distansundervisning från och med den 15 juni.

Det innebär att Strömkullegymnasiet kan öppna för vanlig undervisning i klassrummen igen från och med höstterminen 2020. Vi kommer att återkomma med mer detaljer kring vad som gäller.

Det innebär också att vuxenutbildningen succesivt kan närma sig ett normalläge också. Enligt Folhälsomyndigheten kan det till exempel innebära att man håller distansundervisning när så är möjligt, som för teoretiska moment, men återupptar undervisning på plats i lokalerna för praktiska moment.

På Folhälsomyndighetens sida finns mer information om beslutet. Länk till annan webbplats.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 12 november 2020
Sidan publicerad av: Sofia Magnusson