Konsert med Parallell Activity i ateljén

Bild

Carl Svensson i gruppen Parallell Activity i ett gitarrsolo Foto: Sofia Magnusson

Idag var det konsert i skolans ateljé med gruppen Parallell Activity. Göteborgsbaserade Parallel Activity består av gitarristerna Carl Svensson och Erik Ivarsson som med sina olika spelstilar och uttryck skapar en bred och varierad palett av ljud/rytmer/stämningar. Alfred Lorinius bas och Johan Björklunds trummor bildar en mycket stabil, lyhörd och kreativ rytmsektion som kompletterar gruppen på ett enastående unikt sätt.

Tillsammans skapar de en kreativ, genreöverskridande musik som rör sig från tunga riffbaserade låtar till lyriska,
finstämda ballader. Starka kompositioner och expressiva improvisationer lever i skön symbios.
Lekfullhet och avspändhet genomsyrar gruppens musicerande, även i de stunder då musiken är som mest
kraftfull och intensiv. Kolla gärna in klipp och bilder från konserten här nedanför.

Bild
bild
bild