Du väljer - vi garanterar inriktningen

Bild

Illustration: Sofia Magnusson

Visste du att om du går naturvetenskapsprogrammet eller samhällsvetenskapsprogrammet hos oss är du garanterad att få den inriktning du väljer.

samhällvetenskapsprogrammet kan du välja mellan inriktningarna beteendevetenskap eller samhällsvetenskap.

naturvetenskapsprogrammet kan du välja mellan inriktningarna natur och natur/samhälle. På naturvetenskapsprogrammet har vi också en lösning för dig som är musikintresserad.

Om du spelar ett instrument eller gillar att sjunga finns möjlighet att sätta en musikprägel på din naturvetenskapliga utbildning. Du läser naturvetenskapsprogrammet i sin helhet och som dina klasskamrater väljer du inriktning mot natur eller natur/samhälle i årskurs två. Skillnaden gäller det individuella kursvalet. Om du vill ha en musikalisk prägel på din utbildning använder du alla dina 200 poäng inom individuella val till musikkurser.

Senast uppdaterad: 2018-02-19 10.11

Sidan publicerad av: Sofia Magnusson