Vi startar teknikprogrammet

Bild

Foto: Niklas Eriksson

Från hösten 2018 startar vi teknikprogrammet på Strömkullegymnasiet. Teknikprogrammet hos oss kommer att ha inriktning produktionsteknik och vi startar utbildningen i nära samarbete med vårt lokala näringsliv.

Inriktningen produktionsteknik ger dig kunskaper och färdigheter i produktion och företagande med fokus på automation och produktionslinjer. Du får även möjlighet att utveckla kunskap inom webbutveckling, medieproduktion och programmering.

Efter studenten kan du söka till ett flertal olika högskoleutbildningar inom teknik- och naturvetenskap och det finns goda möjligheter för anställning med internutbildning hos lokala processindustrier, säger rektor Carina Stålhandske.

Här kan du läsa mer om teknikprogrammet.

Senast uppdaterad: 2018-03-02 14.35

Sidan publicerad av: Sofia Magnusson