Nya inriktningar på hotell-/turism och på industri

Bild

Illustration: Sofia Magnusson

Från läsåret 2018/2019 kan man välja inriktningen turism och resor på hotell- och turismprogrammet och på industritekniska programmet är inriktningen produktion och maskinteknik ny.

Inriktningen turism och resor fokuserar på att organisera, planera och leda resor, aktiviteter och upplevelser. Där studerar du även resmål och resvägar. Passar bra för dig som vill jobba som exempelvis turistguide eller reseledare. Här kan du läsa mer om hotell- och turismprogrammet.

Inriktningen produkt och maskinteknik på det industritekniska programmet handlar om hantering av verktyg, industriella utrustningar och hur man bearbetar olika material. Här kan du läsa mer om vårt industritekniska program. 

Här hittar du information om alla program på Strömkullegymnasiet:

Om du har några frågor eller funderingar, tveka inte att höra av dig. Du kan använda formuläret här nedan så återkommer vi så fort vi kan.Jag vill helst få svar *

Senast uppdaterad: 2018-03-08 16.39

Sidan publicerad av: Sofia Magnusson