Besök från Europe Direct på Strömkulle

Bild

Kristin Björk och Rieke Lüttmann från Europe Direct föreläste om EU. Foto: Niclas Green

Kristin Björk och Rieke Lüttmann från Europe Direct-kontoret i Åmål besökte Strömkulle och pratade EU med främst natur- och samhällsvetarna i årskurs 3. Det var en bra förberedelse inför elevernas studieresa till Bryssel om några dagar.

Kristin är projektledare för Europe Direct-kontoret i Åmål och talade om EU:s historik, EU:s olika instanser och beslutande organ med mera. Med sig hade hon Rieke som arbetar som EU-volontär. EVS (European Voluntary
Service) är en del av Erasmus + (som läraren Niclas Green arbetar med) och erbjuder möjligheter för personer mellan 18-30 år att arbeta med EU-frågor etc, här kan du läsa mer om erbjudandet att åka som EU-volontärlänk till annan webbplats

De båda talade också om Europeiska Solidaritetskåren, praktik inom EU:s institutioner och avslutade med jättemycket matnyttig information om Erasmus + ungdomsutbyte, Erasmus + universitets- & praktiksutbyte, Europass och möjligheter att jobba utomlands.

Kristin och Rieke återkommer till Strömkulle i samband med Europadagen i maj.

Senast uppdaterad: 2018-03-20 16.18

Sidan publicerad av: Sofia Magnusson