Robotteknik på Strömkulle

Bild

Foto: Urban Jansson

Strömkulle har fått tillökning med två robotar som ska användas i undervisningen. Dels kommer de att användas under kursen tillämpad programmering och dels inom det nya teknikprogrammet sin startar till hösten.

Skolan har köpt två satser som gör det möjligt att  plocka ihop två liknande robotar som på filmen här ovan. Med hjälp av byggsatsen kan man även skapa egna modeller och bygga mer avancerade versioner.

Vi startar en ny kurs till hösten tillämpad programmering. Inom kursen ska vi programmera roboten att göra olika saker själv, men just nu är han joystickstyrd. Inom teknikprogrammet som vi startar till hösten ingår robotteknik som ett moment i kursen och där kan vår lilla robot komma till nytta också. På lång sikt har vi tänkt att delta i internationella tävlingar som pågår världen över. Robottekniken utvecklas med stora steg och vi vara med på tåget, säger läraren Irina Hagman.

Här kan du läsa mer om våra robotmodeller.länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Senast uppdaterad: 2018-04-20 10.01

Sidan publicerad av: Sofia Magnusson