Grundskoletiden går mot sitt slut...

Illustration: Sofia Magnusson

Du som går i nian ska snart välja gymnasieskola. Kanske är det enkelt eller så har du inte alls bestämt dig? Kanske får du tips och råd från föräldrar, kompisar och studie- och yrkesvägledaren på din skola? Vilken situation du än befinner dig i vill vi på Strömkullegymnasiet berätta för dig om vår skola, vad som händer här och vilka program du kan välja hos oss.

Våga vara du!

Strömkullegymnasiet är en liten skola. Som vi ser det finns det många fördelar med att vara liten. En av fördelarna är att skolans lärare och elever känner varandra väl. Vi bygger personliga relationer och du blir sedd och accepterad för den du är hos oss.

Program

På Strömkullegymnasiet finns ett varierat utbud av program, här finns något för dig som vill ha högskolebehörighet inför vidare studier och för dig som vill ha en yrkesutbildning. Vårt nyaste program är vård- och omsorgsprogrammet som startade höstterminen 2017.

Läs mer om våra olika program i listan nedan.