Nytt gym i Sporthallen

Foto: Niklas Eriksson

Här kommer bilder från det nya gymmet i Sporthallen. Lokalerna är välutrustade och fräscha med all typ av utrustning för styrka och kondition.

I Sporthallens källare bredvid omlädningsrummet finns gymmet. Skolans vaktmästare Peter Marsell har jobbat med att färdigställa gymmet sedan april 2018. Gymmet köptes in för många år sen och magasinerades i Lear Seatings gamla lokal och har färdigställts först nu, vilket innebär att det inte varit stora nya investingar. Framförallt har lokalen färdigställts. Till exempel har väggar har sågats upp för att få till nya dörrar och fönster. Både Bengtsgården och Strömkullegymnasiet kommer att utnyttja gymmet på Idrott och hälsa.

Senast uppdaterad: 2018-10-25 09.21

Sidan publicerad av: Niklas Eriksson

Foto: Niklas Eriksson

Foto: Niklas Eriksson