Strömkulles nya broschyr snart i niornas brevlådor

Omslagsbilden till Strömkulles broschyr som gjorts av alumnen Sofia Holt

Illustration: Sofia Holt

Nu är Strömkulles broschyr för 2018/2019 på tryck och kommer att skickas ut till niondeklassarna i området därefter. Vi är stolta över att ha fått med flera tidigare elever som berättar om sina upplevelser av att gå på skolan. Särskilt kul är det att Sofia Holtöppnas i nytt fönster som gått estetiska programmet på Strömkulle illustrerat fram- och baksidan.

Vi kommer att presentera de deltagande alumnerna (tidigare elever) närmare här på hemsidan inom kort. Det är fyra starka personligheter som alla har lyckats med det de gjort efter studenten.

Om du är nyfiken på de tidigare eleverna eller på våra program kan du läsa broschyren redan nu.

Senast uppdaterad: 2018-10-31 14.21

Sidan publicerad av: Sofia Magnusson