14 november en special edition dag

Illustration: Sofia Magnusson

Den 14 november blir en dag för utvecklingssamtal, gymnasiearbeten och hälsotema.

14 november är en annorlunda dag på Strömkulle för då har årskurs 1 och 2 utvecklingssamtal och årskurs 3 arbetar med sina gymnasiearbeten oh startar sessionssalen. Samtidigt pågår en temadag om stress och stresshantering, genom lugn och ro.

Temadag om stress och stresshantering

Under dagen är årskurs 1, 2, prep och sprint indelade i grupper som har föreläsningar/aktiviteter enligt ett speciellt schema med olika lugn och ro övningar.

Under dagen bjuder vi på lugn musik i caféet, fruktstund mellan passen, hälsotema & fin dukning i matsalen. Dessutom visar biblioteket böcker på temat på nedre planet, där det även finns en slags ljuddusch där man kan lyssna på naturljud. Filmvisning under lunchpausen enligt rullande schema, en gång i halvtimmen.

Senast uppdaterad: 2018-11-12 12.54

Sidan publicerad av: Sofia Magnusson