Besök på UF-mässan i Arena Vänersborg

Horseshoe UF lottade ut vinställ. De hade full aktivitet i sin monter där besökare svarade på kluriga frågor. Från vänster Simon Kemppinen Juhl, Emma Murphy och Hampus Johansson. Foto: Annika Andersson Brodén

Just nu pågår UF-mässan i Arena Vänersborg. Under onsdagen besökte ett antal elever och lärare från Strömkulle mässan. På mässan ställer även ett par UF-företag från skolan ut. Det är UF-företagen Horseshoe interior design UF och Träff och skratt UF.

Ung företagsamhet (UF) är ett arbetssätt där du som elev får lära dig att starta, driva och avveckla ett eget företag. I konceptet ingår medverkan på en regional utställning och att du vid, minst, två försäljningstillfällen deltar och saluför din produkt.

Vi har tidigare presenterat de två deltagande UF-företagen här.

Förutom att besöka de olika utställarna på mässan fick de tillresta eleverna och lärarna ta del av en föreläsning av föreningen Locker room talk. Locker Room Talk Sverige är en ideell organisation som arbetar med jämställdhet och schyssta attityder mot snacket i omklädningsrummet i ett förebyggande syfte. Här kan du läsa mer om föreningen.länk till annan webbplats

Förläsning med Locker room talk. Foto: Annika Andersson Brodén

UF Träff och skratts monter med Leen Juma och Belal Malekzadeh. Foto: Annika Andersson Brodén

Feedback som besökande barn skrivit till UF Träff och skratt. Foto. Annika Andersson Brodén

Senast uppdaterad: 2019-03-28 19.57

Sidan publicerad av: Sofia Magnusson