Är du i valet och kvalet?

Illustration: Sofia Magnusson

Det är lätt att bli stressad över gymnasievalet och orolig för att välja fel. Men fokusera på vad du tycker är kul och intressant!

Tänk inte så mycket på att andra ska bli nöjda - det är du som ska trivas under dina tre år i gymnasiet. Viktigast av allt - tänk inte på valet som att du väljer din framtid. Fråga människor som du känner om de sysslar med det som de trodde att de skulle göra när de var 15 år. Du kommer att märka att många har ändrat sig på vägen. Det viktiga nu är att fundera på vad du är nyfiken på och välja med både hjärta och hjärna. Vilket program du än väljer, kommer du att ha nytta av det i framtiden.

Skolverket har samlat massor av bra information kring gymnasivalet på sajten gymnasieinfolänk till annan webbplats. Där kan du verkligen räta ut massor av frågetecken.

Har du frågor kring Strömkullegymnasiet så är du välkommen att höra av dig till oss här.

Senast uppdaterad: 2020-01-10 11.24

Sidan publicerad av: Sofia Magnusson