Det behövs fler kockar för att täcka de behov som finns

Pia Kullander

Restauranglärare Pia Kullander under ett praktiskt undervisningspass med restaurang- och livsmedelsprogrammet. Foto: Niklas Eriksson

Ordspråket ju fler kockar desto sämre soppa, verkar inte längre stämma i alla fall inte om man tittar på antalet kockar som utbildas - de är nämligen alldeles för få. Enligt arbetsförmedlingens prognos har för få valt att gå gymnasieskolans restaurang- och livsmedelsprogram, vilket är en av de främsta anledningarna till att tillgången på kockar inte möter den ökande efterfrågan från branschen. Antalet som väntas ta examen under de kommande fem åren bedöms inte vara tillräcklig för att täcka de behov som finns.

Sammantaget bedömmer arbetsförmedlingen möjligheterna till arbete för kockar och kallskänkor bli mycket goda både på kort och lång sikt. Här kan du läsa mer om arbetsförmedlingens prognos.länk till annan webbplats

Här kan du läsa mer om restaurang- och livsmedelsprogrammet på Strömkullegymnasiet.

Senast uppdaterad: 2020-01-21 13.51

Sidan publicerad av: Sofia Magnusson