Bengtsgårdens personal besökte Strömkulle

Så trevligt att träffas kring en tummad mugg!Bra jobbat alla och på återseende!// Anna och Patrik

Några ur Bengtsgårdens personal besökte ateljén och gjorde tummade muggar i lera. Foto: Anna Jansson

På tisdagen på höstlovet kom Bengtsgårdens personal på besök till Strömkullegymnasiet. Syftet var bland annat att lära känna varandra i personalgrupperna, men också att visa upp vilket utbud av program och kurser som finns på Strömkullegymnasiet.

Personalen från Bengtsgården fick prova på olika aktiviteter på olika stationer. Det var bland annat svetssimulator, robotprogrammering, skyttesimulator, muggtillverkning, besök i köket hos restaurang- och livsmedelsprogrammet med mera. Utanför entrén fanns naturbruksprogrammet med utrustning kring skogsbruk och jakt.

Det var trevligt att ni kom välkomna åter!

Här finns några bilder från besöket.

Senast uppdaterad:

Sidan publicerad av: Sofia Magnusson