Cambridgecertifikat visar att din engelska har hög internationell nivå

Maja EvertSofia HagmanMalte Magnusson

Foto: Niklas Eriksson

Har du planer på att studera eller jobba utomlands i framtiden? Ett Cambridgecertifikat gör det enklare! Hör Sofia berätta om hur det gick till när hon fick sitt certifikat.

Eftersom ett Cambridgecertifikat är ett bevis på att din engelska håller en hög internationell nivå, kan det vara en merit när du söker jobb. Såväl arbetsgivare som universitet och myndigheter i hela världen erkänner dessa språkexamina.

Du som läser kursen Engelska 7 och som inte har engelska som modersmål har möjlighet att göra ett test för Cambridgecertifikat i slutet av årskurs tre. Engelska 7 kan du välja att läsa på alla högskoleförberedande program.

Senast uppdaterad:

Sidan publicerad av: Sofia Magnusson