Lukasz Zagorski

Lukasz Zagorski

Lukasz Zagorski. Foto: Patrik Sandström

Biologi och kemi
Programkontakt Naturvetenskapliga programmet
lukasz.zagorski@stromkullegymnasiet.se

Utbildning: Magisterexamen inom biologi med inrikting molekylär biologi

Yrkesbakgrund: Lärare, egen firma

Så här tycker jag
Så här tycker jag

BÄST MED STRÖMKULLE

Strömkullegymnasiet är en skola med bra atmosfär. Det finns ett bra samarbete mellan lärarna men också mellan lärarna och eleverna. Konflikter uppstår sällan eftersom vi har kontinuerliga samtal om problem.

EN BRA DAG PÅ JOBBET

Jag ser till att vara utvilad och förberedd eftersom kvaliteten på en lektion framför allt hänger på läraren. Det är kul om eleverna är engagerade under lektionerna, visar intresse och ställer frågor.

EN BRA LÄRARE

Som lärare är det bra att gilla ämnet man undervisar i för då väcks intresset hos eleverna också. Dessutom är det bra om man kan lyssna, vara tålmodig och se till att eleverna förstår vad som förmedlas på lektionen.

OM MIG

Jag gillar att fotografera (speciellt ta makrobilder på små djur och växter), resa (paddla ute på havet och cykla) och spela gitarr.

Senast uppdaterad: 2019-08-20

Sidan publicerad av: Sofia Magnusson