Niclas Green

Niclas Green

Niclas Green. Foto: Patrik Sandström

Svenska 1, 2, 3. Engelska 5, 6, 7 och Cambridge-certifiering.
niclas.green@stromkullegymnasiet.se

Utbildning: Vargöns skola. Birgersjöbergsgymmasiet i Vänersborg. Bergsskolan i Filipstad. Chalmers Tekniska Högskola. Högskolan Väst, engelska. Linnéuniversitetet. Lunds Universitet. Högskolan Dalarna. Cornerstone Malmö. Karlstads universitet.

Yrkesbakgrund: Nätverks- och kommunikationskonsult, Produktion av rostfritt stål och ferrolegeringar, samt försäljning av dessa. Gymnasielärare i tyska 1, 2, 3, 4, 5. Regeringsuppdrag som Skolambassadör för EU. Tränare i Svenska Skidförbundet. Tränare i Svenska Pistolskytteförbundet. Har även varit professionell yrkesmusiker (periodvis 1992-2010).

Så här tycker jag
Så här tycker jag

BÄST MED STRÖMKULLE

Härliga elever!

EN BRA DAG PÅ JOBBET

Glada elever!

EN BRA LÄRARE

Att klassrummet genomsyras av demokrati, viktigt att man som lärare är lyhörd och har förståelse för varje elevs unika situation.

OM MIG

Banracing; Corvette Club Sweden Racing. Jag tävlar i både dynamiskt pistolskytte (internationellt) och nationellt pistolskytte . Mitt engagemang i Försvarsmakten har lett till att jag tävlar i AK-4 SM och är instruktör på KSP 58, är stabsplacerad på 40HVBAT.

Senast uppdaterad: 2019-11-28

Sidan publicerad av: Sofia Magnusson